foto06Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe
Parafia Katedralna w Drohiczynie
oraz
Teatr Lalki i Aktora w Łomży
zapraszają
na
przedstawienie „Pasja”
2 kwietnia 2017 roku, godz.19.00
Miejsce: kościół pofranciszkański w Drohiczynie
WSTĘP WOLNY

 

 

Afisz

 

Zrealizowanie i wystawienie "Pasji" Michela de Ghelderodego w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży było pierwszym całościowym scenicznym wystawieniem tekstu w Polsce i drugim wystawieniem w Europie. Inscenizacji i reżyserii dokonał wybitny twórca teatru lalkowego prof. Wiesław Hejno, reżyser poszukujący i znający twórcze możliwości teatru formy, który poszukuje w tekstach współczesnych autorów problemów, pytań i odpowiedzi na nie, sięgając po uniwersalizm sceniczny. Tekst "Pasji" powstał w 1924 r., jako kompilacja przedstawień pasyjnych w Belgii, z zachowaniem charakteru pierwowzoru, miejskiego ludowego teatru lalek. Utwór dziś uzyskuje uniwersalną szlachetność dzieła ponadczasowego.
Społeczno-artystyczny charakter projektu pozwolił na prezentację widowiska w miejscach ważnych dla tradycji, kultury i tożsamości regionu. Działania gromadzą i integrują publiczność wielopokoleniową, przedstawicieli różnych grup społecznych. Dla każdego widza będzie to obcowanie z ważnym widowiskiem i przeżycie emocjonalne.
W okresie Wielkiego Postu spektakl "Pasja" będzie prezentowany w czterech kościołach na terenie województwa podlaskiego w ramach realizacji projektu "PASJA - ZBLIŻENIA 2017" oraz w Warszawie, w Teatrze Lalka w dniach 8-10 kwietnia 2017 na VIII Festiwalu Nowe Epifanie.

fot. archiwum teatru